Hipoterapia

Hipoterapia to działanie, którego celem jest przywracanie zdrowia i sprawności z pomocą konia i jazdy konnej. Daje ona wiele możliwości terapeutycznych, dlatego jest jedną z metod o największym zasięgu pod względem różnorodności korzystających z niej pacjentów.

Jazda konna – trójwymiarowy ruch konia przekazuje wzorzec chodu i sprawia, że siedząca na nim osoba porusza się dokładnie tak jakby chodziła! Jest to taki spacer bez czynnego udziału naszych nóg :) dlatego bardzo polecana jest osobom uczącym się chodzić oraz chodzącym ale w nieprawidłowym wzorcu. Poza tym ruch konia wspaniale wzmacnia wszystkie mięśnie, a także korzystnie wpływa na układ oddechowy. Ale hipoterapia to nie sama jazda…

Hipoterapia jest wyjątkową i niepowtarzalną metodą usprawniania dzięki obecności konia – naszego współterapeuty. Jego rola jest najważniejsza. Kontakt z tym pięknym, dużym zwierzęciem ma ogromny wpływ na rozwój emocji, niesamowicie relaksuje i uspokaja. Dzieci uwielbiają przytulać się do końskiej szyi i kłaść na całym grzbiecie aż po zad.Nie bez znaczenia jest tu też rola terapeuty, to nie tylko asekuracja. Terapeuta wprowadza w świat koni, opowiada o otaczającym świecie i z wyczuciem podąża za swoim pacjentem. W ten sposób rozwija mowę, wzbogaca słownictwo i pomaga zdobywać nowe umiejętności i pewność siebie.

Skontaktuj się z nami

Ośrodek PIO

Ośrodek Rehabilitacji "Pio"

ul. Żwirki i Wigury 2
06- 100 Pułtusk

tel. 790 447 667